Otoklav nedir?

Otoklav, basınçlı su buharı ile doymuş bir ortamda prosese uygun belirlenmiş sıcaklıkta sterilizasyon yapan ekipmandır.

OTOKLAV KULLANIM AMACI NEDİR?

Otoklav ekipmanları üretimde ve laboratuvarda sterilizasyon için olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir. Otoklavlar sıcaklık ve basınç altında çeşitli ürünlerin ve parçaların sterilizasyon işlemi için kullanılmaktadır. Sterilizasyon işlemi ile madde üzerinde bulunan bütün mikroorganizmalardan kurtulunulur.

OTOKLAV NERELERDE KULLANILIR?

Otoklav cihazı ilaç, gıda, sağlık, kozmetik sektörlerinde, hastane ve laboratuvar alanlarında kullanılmaktadır. Buna ek olarak otoklav cihazları cam endüstrisi ve ambalaj endüstrisinde spesifik işlemler için kullanılmaktadır.

OTOKLAV AVANTAJLARI VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Endüstriyel kullanımlarda ve laboratuar alanlarında streilizasyon odaklı kullanılan otoklav cihazları hızlı ve etkili çalışma prensipleri ile zamandan avantaj sağlamakla beraber en küçük mikroorganizmaları bile optimum seviyede bertaraf edebilmektedir.

OTOKLAV İLAÇ SEKTÖRÜNDE NASIL KULLANILIR?

Otoklav Nedir?

Otoklav ilaç endüstrisinde birçok farklı amaç ile kullanılmaktadır. Bunlardan ilki, bitmiş ürünlerin ve/veya doldurulmamış ürünlerin sterilizasyonu için kullanılabilir. Fabrika içerindeki atık maddelerin bertaraf öncesinde çevreye verilebilecek zararı önlemek amaçlı kullanımı da mevcuttur. Son olarak, üretim ve laboratuvar alanında sürekli kullanılan parçaların farklı prosesler öncesinde sterilizasyonu için de kullanılmaktadır. Üretim boyutunda yatay ve dikey otoklavlar mevcuttur.

Otoklav Nedir?

OTOKLAV ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Otoklav ekipmanlarının en önemli özelliklerinden biri doymuş ısı ile gerekli ürün ve/veya ekipman parçalarında sterilizasyon gerçekleştirmesidir.

OTOKLAV TERCİHİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Öncelikle proseste kullanım alanına karar verilmelidir. İstenilen ekipmanın gerçekleştirileceği ürün ve/veya parça üzerindeki prosesine kararı ile birlikte uygunluğu önceden test edilmelidir. Otoklav cihazının konulması planlanan alanın dikkatlice incelenmesi ve yatay veya dikey otoklava karar verilmelidir.

OTOKLAV ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

Otoklavlarda basınçlı buhar ve ısı ile sterilizasyon 100°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda, içindeki suyun yüzeyine yapılan buhar basıncının artırılması ve böylece suyun kaynama noktasının yükseltilmesiyle sağlanmaktadır.

MATACHANA OTOKLAVLARI

Matachana, 60 yıllık deneyimiyle, Avrupa’da 4 üretim sahasına sahip ve 120’den fazla ülkede faaliyet gösteren bir buharlı sterilizasyon uzmanıdır. Yatay ve dikey otoklavları, farklı düşük sıcaklık sterilizasyon teknolojileri, yıkama ve termodezenfeksiyon ekipmanları üretiminde dünya lideri Matachana, sağlık, yaşam bilimleri ve ilaç sektörleri için kapsamlı çözümler sunmaktadır.

Matachana Türkiye temsilcisi olarak, ayrıntılı bilgi ve teklif taleplerinizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Otoklav Nedir?

Keşfedin

ACHEMA 2024’te görüşmek üzere

İlaç sektörü üretim teknolojileri alanında öncü üreticilerimiz ile birlikte ACHEMA’da sizlerle görüşmek için sabırsızlanıyoruz. Aylin Yaşar – DirektörErhan Kaya Riveracontreras – Operasyon DirektörüCanan Güler –

Detaylı Bilgi »